Książki kucharskie, magazyny kulinarne, programy w telewizji, blogi, strony z przepisami, mama, koleżanka, sąsiadka, znajoma....źródeł inspiracji kulinarnych jest mnóstwo, ale są takie dni, kiedy same już nie wiemy, co ugotować i jak. Sprawdzam i testuję różne nowe dla mnie przepisy i dzielę się z Wami moimi kulinarnymi odkryciami. O sukcesie dania świadczy werdykt męża. Do zeszytu z przepisami wpiszę tylko te na 5!

Zapraszam do dzielenia się ze mną swoimi ulubionymi przepisami, uwagami na temat mojego gotowania i własnymi sukcesami w kuchni! Niech gotowanie będzie dla nas podróżą, pełną pasji, przygód i odkrytych skarbów. Kto wie, dokąd nas ona zawiedzie i jakie pamiątki przywieziemy do domu.....

Sunday, May 30, 2010

Placek z rabarbarem bez rabarbaru

Przepis na ten przepyszny placek dostałam od Olusi. W podstawowym przepisie jest to placek z rabarbarem, ale jeżeli ktoś, tak jak ja, nie przepada akurat za rabarbarem, albo nie jest to właśnie rabarbarowy sezon, zastąpić go można innymi kwaśnymi owocami, np. jabłkami. Placek jest lekki, pyszny. Jedyna jego wada: znika w zastraszającym tempie. Werdykt męża: 5 i plus za każdym razem!


Składniki na ciasto:
100 gr margaryny (ja używam masła)
1 opakowanie cukru waniliowego
100 gr cukru
3 żółtka (białka będą potrzebne później)
50 gr mąki ziemniaczanej
150 gr zwykłej mąki
pół łyżeczki proszku do pieczenia
6 łyżek mleka

Potrzebne nam będą również ww. białka i 150 gr cukru, z których ubijemy pianę na super sztywno.

Ubić margarynę lub masło, dodać cukry i utrzeć aż cukier się rozpuści.
Dodać żółtka, mąki i mleko. Powstanie gęsta masa, którą należy rozprowadzić równo łyżką na tortownicy wysmarowanej tłuszczem. Piec w temp. 140 stopni przez ok. 35 min. w piekarniku z termoobiegiem (jeżeli piekarnik nie ma termoobiegu - w temp. 150 stopni przez ok. 40 min.) lub do momentu gdy ciasto zacznie brązowieć. Gdy ciasto się piecze ubić pianę z białek i cukru. Na gorący placek nakładać owoce (ja użyłam mus jabłkowy ze słoika), ma ich być dużo, cała warstwa. Na owoce przekładamy pianę z białek i pieczemy przez następne 25 minut, lub do momentu, gdy piana zrobi się sztywna. Czekamy aż ciasto ostygnie, co niestety nie zawsze się udaje.

Saturday, May 29, 2010

Turecka sałatka z kuskus "kysyr"

Jest to tradycyjna turecka sałatka. Przepis pochodzi od Iwonki. Werdykt męża: 5!

Składniki:
2 szklanki kaszy kuskus
1.5 szklanki wrzącej wody
1 cebula drobno posiekana
3 długie zielone papryki drobno posiekane
2 ogórki obrane i pokrojone w drobną kostkę
2 pomidory obrane i pokrojone w drobną kostkę
3 ogórki kiszone lub konserwowe pokrojone w kostkę
pół pęczka drobno posiekanego szczypiorku
pół pęczka drobno posiekanej natki pietruszki
pół szklanki oliwy z oliwek
pół łyżeczki ostrej papryczki
2 ząbki czosnku
sok z 1 cytryny
sos z granatów
łyżeczka suszonej mięty
szczypta kminku zmielonego 
sól, pieprz
2 łyżki przecieru pomidorowego
1 łyżka przecieru paprykowego

Kuskus zalać wodą, przykryć i poczekać aż napęcznieje. Przesypać do dużej miski i wymieszać dokładnie widelcem wszystkie grudki. Dodać pokrojone warzywa oprócz cebuli i papryki, które należy usmażyć na oliwie na złoto. Pod koniec smażenia do cebuli i papryki dodać przeciery i dokładnie wymieszać, ściągnąć z ognia i przełożyć do miski z kuskusem. Dokładnie wymieszać, dodać sok z cytryny i przyprawy. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Świetne danie na lunch, podawane przeważnie z sałatą skropioną sokiem z cytryny i z ogórkami kiszonymi.

Na obiad dziś lekko i zdrowo

Gazowany kurczak

Hahahaha wiem, nieco wystrzałowa nazwa, ale to właśnie ona zwróciła moją uwagę na ten przepis i postanowiłam go wypróbować. W nazwie "gazowany" kryje się marynata, która składa się z mineralnej wody gazowanej. Proste. Pyszne. Powoduje, że kurczaczek kruszeje i nabiera delikatnego smaku.

Przepis pochodzi z tureckiej strony Almost Turkish Recipes - z której korzystam w ramach nauki gotowania po tureckiemu, hahahaha.

Składniki (porcja dla 2 osób):
1 duża pierś z kurczaka
pół szklanki gazowanej wody mineralnej
łyżeczka słodkiej papryki plus trochę ostrej wedle gustu
łyżeczka zmielonego pieprzu 
łyżka oliwy z oliwek
wyciśnięty ząbek czosnku
1 cebula pokrojona w cienkie plastry
1 papryka pokrojona w cienkie paseczki
1 marchewka pokrojona cienko
1 kabaczek pokrojony w cienkie półtalarki
(zamiast marchewki i kabaczka można użyć inne warzywa, np. paprykę i pieczarki)
sok z połowy cytryny
łyżeczka mąki
sól, pieprz



Kurczaka pokroić na drobne kawałki, włożyć do miseczki, zalać wodą mineralną, dodać koperek, paprykę, pieprz, czosnek i oliwę, wymieszać i odstawić na 20 - 30 minut.

W głębokim rondlu poddusić cebulę pokrojoną w plastry na 2 łyżkach oliwy, dodać paprykę dowolnego koloru pokrojoną w paseczki, kabaczek i marchewkę pokrojone w cienkie plastry, lub paprykę i pieczarki pokrojone w plastry, lub jakiekolwiek inne warzywka, które mamy pod ręką. Mieszając dusić warzywa aż będą miękkie. Odcedzić kurczaka, wrzucić do garnka z warzywami i dusić aż kurczak będzie gotowy. Przyprawić solą i pieprzem. W miseczce wymieszać sok z połowy cytryny z jedną łyżeczką mąki i wymieszać wszystko razem, jeżeli mąka będzie przywierać do spodu garnka, dolać troszkę ciepłej wody i wymieszać.


 Duszony szpinak

1kg szpinaku
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
tymianek
papryka słodka i ostra
oregano
olej z oliwy
sól, pieprz

Szpinak dokładnie wymyć, odciąć grube łodygi, odcedzić.
Cebulę pokroić na piórka i poddusić na oleju dodać czosnek i gdy czosnek zacznie pachnieć (ok 30 sekund), dodawać porcjami liście szpinaku (większe poprzedzierać na mniejsze kawałki) ciągle mieszając. Podlać małą ilością wody, dodać przyprawy, przykryć i dusić przez ok 5 minut. Zdjąć pokrywkę i pozwolić wodzie odparować nieco. Po podaniu na talerz można skropić octem balsamicznym wedle uznania.


Prosta sałatka

Po wymyciu kilograma szpinaku nie ma już siły na dalsze mycie liści sałaty, itp., pozostaje więc zrobić najprostszą na świecie sałatkę:

duży pomidor obrany i pokrojony w drobną kostkę
ogórek obrany i pokrojony w drobną kostkę
papryka pokrojona w drobną kostkę
marchewka obrana i starta na tarce
garść posiekanej zieleniny (koperek, pietruszka, szczypiorek)
sok z cytryny
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka sosu z granatów
sól, pieprz

Wszystko mieszamy w dużym, płaskim naczyniu. Kwaskowato-słodkawe - pyszne.





A tak wygląda już całość. Werdykt uzyskany przez męża: 5 plus!